Cat’nes 11th in Palarong Bicol
posted 10-Mar-2019  ·  
744 views  ·   0 comments  ·  
Faith Love Olalo

Even with a token delegation at the 2019 Palarong Bicol in Masbate City, the province of Catanduanes improved on its last-place finish in the past two years by climbing two rungs up to 11th.

Although it had only one (1) gold medal courtesy of chess, the 384 athletes managed to win eight (8) silvers and 12 bronzes.

The lone gold was won by Faith Love Olalo of Calatagan High School in chess blitz (secondary girls), by beating her four opponents including a veteran Palarong Pambansa player. She said she did not expect to get the gold as standard chess is her game.

Together with Darlyn Rodriguez of Bato Rural Development High School, she also salvaged a bronze in the chess blitz team event. They were coached by Jonel Aznar.

The other medalists of the Catanduanes delegation:

Silver: Taekwondo (fin weight) – Jet Evangelista of Calatagan HS (coach: Don Carlos Bagadiong)

Silver: Taekwondo (light weight) – Judy Matienzo of Calatagan HS (coach: Evangeline Bozar)

Silver: Taekwondo (open weight) – Pamela Marie Dolores of Bagamanoc RDHS (coach: Evangeline Bozar)

Silver: Women’s Artistic Gymnastics – Lealyn Morales of Gigmoto Central Elementary School (coach: Marites Dayawon)

Silver: Sepak Takraw Jr. – John Erl Bas, Jeric Camacho, Andrei Ferrer and John Paul Maroon, all of Yocti ES (coach: Ferdinand Tusi)

Silver: Billiards (8-ball) – Shiela May Tablate of Catanduanes NHS (coach: Teddy VillamartinSilver: Billiards (9-ball) – Jessibel Romero of Tubli NHS (coach: Teddy Villamartin)

Silver: Softball (secondary girls) – Zoila Marie Bozar (CNHS), Cristine Gurrobat (Antipolo NHS), Ella Jane Garcia (Antipolo NHS), Diane Manlangit (Palta NHS), Arlene Paaño (Antipolo NHS), Richelle Ann Recto (Antipolo NHS), Julie Mae Rojas (CNHS), Nicole Ann San Juan (CNHS), Allanah Taller (Buyo IS), Kristine Vargas (CNHS), Syra Mae Vargas (Buyo IS) and Hanna Mae Vidamo (Antipolo NHS), with Efigenio Gianan as coach.

Bronze: Swimming (50m breast stroke) – Sheina de Luna of Juan M. Alberto Memorial ES (coach: Aida Bodota)

Bronze: Tennis (doubles) – Jayvin Santos and Renz Albert Talisic (coach: Mary Ann Gonzales)

Bronze: Fencing (extra lightweight) – Irish Rufino of San Andres Vocational School

Bronze: Badminton (doubles) – Dexter Romero and Darryl King Torrente (coach: Catherine Carranza)

Bronze: Taekwondo (individual) – Hazel Villacorta (coach: Victoria Ballion)

Bronze: Taekwondo (individual) – John Robert Evangelista of Bagamanoc Central ES (coach: Francis Villaflor)

Bronze: Taekwondo (fly weight) – Shervin Tria of Calatagan HS (coach: Don Carlos Bagadiong)

Bronze: Athletics (shotput) – Iarah Blanca Magtangob of Bagamanoc RDHS (coach: Danica Capistrano)

Bronze: Basketball 3x3 – John Rick Arador, Ferdinand de Leon, Jerome Ocray and Jethro Ocray, all of CNHS (coach: Arnel Valeza)

Bronze: Boxing (bantam weight) – Jhopet Tesorero of Mabato NHS (coach: Noel Magtangob)

Bronze: Softball (elementary girls) – Hannah Asuncion, Madison Jade Bagadiong, Edrych Balmaceda, Bam Clemente, Faith Curitana, Jennelyn David, Ma. Karen Claire Gurrobat, Mary Joy Manlangit, Daninn Tabian, Azumi Jane Tabor, Jhanela Shaina Tarroza, and Krishane Franz Tomagan, all of Antipolo ES, Hawan ES, and Palta Big ES (coach: Jesse Sierra).

The SPED athletes also made a mark by snatching 5 golds, 5 silvers and 6 bronzes:

The five golds all came from athletics: Lenneth May Tomagan of CNHS (100-m dash and standing long jump); Erika Joy Robles (running long jump), Loyd Rodriguez (shot put), and Leo delos Reyes (shot put).

The five silvers were contributed by athletics in elementary boys: Loyd Rodriguez (100-m dash and standing long jump); Jayson Villaron (shot put);

Of the six bronzes, two came courtesy of bocce (Johnray Capistrano and Micah Pamela Fajardo of Bagamanoc Centra ES) while the other four were from athletics (elementary).

In Dance Sports (Latin Juvenile), dancers from the Sto. Cristo Elementary School won four bronzes: Justin San Juan and Mel Irish Papango, who aside from topping the category, was also adjudged best in Cha-Cha, Samba and Jive. They were coached by Maricon Romero.

In Aero Gymnastics, Kevin Namol of Gigmoto Central ES won a bronze while the pair of Liza Arcilla and Reynald Jimenez also of the same school also snatched a bronze.

In placing 11th this year, the Catanduanes delegation definitely improved on its 13th and dead last finish in the 2018 edition where it won only one gold medal courtesy of a former Camarines Sur swimmer, six silvers and 10 bronzes.

The delegation, composed of 384 athletes, 61 coaches, 17 assistant coaches, 12 chaperons, 40 officiating officials and 75 members of the different working committees., also defied expectation following a brief, 10-day concentration training due to inadequate funding.


0 comments
new to catanduanestribune.com?
connect with us to leave a comment.
connect thru
Cancel
Cancel
Cancel
home home album photo album blogs blogs